Három húzás, amit Magyarország nem fog megköszönni David Pressmannek
Az amerikai nagykövet Donald Trump beiktatása előtt egy héttel távozott az országból, és a mérleget elnézve, nem volt sok köszönet a szolgálati idejében.
A volt külügyminisztert és washingtoni nagykövet Rogán Antal szankcionálása kapcsán szabályosan védelmébe vette a nemrég távozott David Pressmant.
Jeszenszky Géza volt külügyminisztert és washingtoni nagykövetet Rogán Antal kitiltásáról, Magyarország presztízséről és az orbáni külpolitikáról kérdezte többek között nemrég a Magyar Narancs. Arra a kérdésre, hogy mennyiben politikai döntés az, hogy Rogán Antal az Egyesült Államok szankciós listájára került az egykori tárcavezető azt felelte, hogy már az előző Trump-kormány alatt felmerült Rogán Antal listára tétele, de amennyire az amerikai adminisztrációt és a bürokráciát ismerem, az ilyen döntések egy hosszú folyamat nyomán születnek meg. „Az biztos, hogy ezt nem most találták ki, és pláne nem a távozó nagykövet valamiféle bosszúja ez, ahogyan azt a magyar kormány részéről hangoztatják” – állította Jeszenszky.
Majd a lap az iránti érdeklődésére, hogy egyáltalán elképzelhető-e , hogy David Pressmannek vagy bármely nagykövetnek akkora hatalma lenne, hogy rátetetheti egy másik ország miniszterét a listára, határozottan azt válaszolta, hogy semmiképpen sem. A magyar diplomácia hajdani vezetője ismertette, „a külügyi szolgálat minden országban némiképp a katonai szolgálathoz hasonlóan működik: van hierarchia, betartják a szolgálati utat, és kicsi a mozgásszabadság. Ebben az esetben valószínűsíthető, hogy magának az elnöknek kellett hozzájárulnia a döntéshez”.
Jeszenszky felhívta arra is a figyelmet, hogy az amerikaiak Magyarországot fontos szövetségesnek tartják. „A nagypolitikában a rosszfiúkat először megpróbálják békíteni és meggyőzni.
Ha nem sikerül, akkor szokás keményen reagálni, ez régi politika az Egyesült Államokban”.
De arra is kitért, hogy az orosz- és Kína-barátság is egyre elfogadhatatlanabb Washington számára. „A korrupciót is nagyon szigorúan veszik arrafelé, emlékezhetünk erre az akkori adóhivatali elnök, Vida Ildikó 2014-es kitiltásából is. Várható volt, hogy sor kerül látványos lépésre” – idézte fel.
Ugyanakkor Jeszenszky Géza szerint is furcsának mondható az időzítés. „Nekem az a véleményem erről, hogy a Biden-adminisztráció régóta mérlegelte, vajon a mézesmadzagot vagy a korbácsot használja-e Magyarországgal szemben”.
„Aztán jött a vízumszerzés nehezítése, majd a kettős adóztatási egyezmény felmondása. Az időzítés azért is alakulhatott így, mert a demokraták azt remélték, továbbra is demokrata kormánya lesz az országnak, és ráérnek majd dönteni. Azzal, hogy ez meghiúsult, otthagyták ezt a Trump-kormánynak. (...) Valószínűsíthetően Trumpék megváltoztatják a döntést, de ez nem megy olyan gyorsan” – tekintett előre az egykori washingtoni nagykövet.
Ezt is ajánljuk a témában
Az amerikai nagykövet Donald Trump beiktatása előtt egy héttel távozott az országból, és a mérleget elnézve, nem volt sok köszönet a szolgálati idejében.
Ahogy arról a Mandiner is beszámolt, Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet vezetője január 15-i sajtótájékoztatóján felszólította a közélet minden, magyar és külföldi szereplőjét, hogy a továbbiakban
tartózkodjon a Transparency International Korrupció Érzékelési Indexére való hivatkozástól, mert az hiteltelen, téves módszertanon alapul
és téves következtetésekre jut. Ismertette, hogy az Intézet megvizsgálta a Transparency International korrupciós indexének módszertanát, és több meghökkentő problémát is talált, amelyek önmagukban is elegendőek lennének arra, hogy komoly körökben a Transparency jelentései ne képezhessenek hivatkozási alapot.
Megjegyezték,
a Transparency valójában nem a korrupció szintjét méri, hanem egyes szakértők szubjektív véleményeit értékeli,
még csak nem is saját felméréseket vesz alapul, hanem más szervezetek kutatásait.
A Nézőpont ráadásul egy olyan összefüggésre is felfigyelt, amely akár a „korrupció korrupciójának” is tűnhet: a Transparency szerint legkevésbé korrupt országok pont a Transparency fő finanszírozói – hangzott el.
Mint korábban megírtuk, a Korrupcióérzékelési Indexet, amire Pressman Rogán tiltólistára helyezése kapcsán hivatkozik, az a Transparency International készítette, amit az amerikai külügy és Soros György is pénzel. A Korrupcióérzékelési Indexet ugyanis az a Transparency International (TI) készítette, amely támogatást kap többek között az Egyesült Államok külügyminisztériumához kapcsolódó szervezetektől és Soros Györgytől is.
A Szuverenitásvédelmi Hivatalnak is szemet szúrtak a gyanús összemosódások. A Hivatal egy, a TI-rő készített jelentésben korábban kiemelte: a Transparency International nevű hálózatot az Amerikai Egyesült Államok érdekeit képviselő Világbank hozta létre, vezetőit onnan delegálták, céljait az Amerikai Egyesült Államok Világbankon keresztül érvényesített stratégiai célkitűzéseinek rendelik alá.
Nyitókép: Mandiner/Földházi Árpád
***
Ezt is ajánljuk a témában
Egészen véletlenül pont azok az országok kaptak jó helyezést a Transparency International korrupciós indexén, amelyek bőkezűen támogatják a Soros-szervezet tevékenységét.